ŞAHİNDE “Yerimde Olsaydın” Empati Projesi

Calipso 26 Kasım 2012

Şahin Okulları İngilizce Bölümü tarafından uygulanan ‘Yerimde Olsaydın’ Empati Projesi kapsamında sınıf yönetimin öğrencilerin eline geçmesi ilginç bir tablo oluşturdu.

 

Şahin Okulları 8. sınıf öğrencileri “Yerimde Olsaydın” projesi kapsamında 1 günlüğüne öğretmen oldular. Görevlerine oldukça iyi hazırlanan öğrenciler gün boyunca önemli bir eğitim hizmeti yerine getirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar.

 

8. Sınıf öğrencileri okula geldiklerinde öğretmen kıyafetlerini giyerek, görev yerlerine geçtiler. Öğretmen Şahinler İngilizce derslerine girerek arkadaşlarına daha önceden belirledikleri ve en ince ayrıntısına kadar hazırlandıkları konuları anlattılar. Soru sormak için parmak kaldıran arkadaşlarına söz veren öğretmen Şahinler, ders esnasında düzeni bozanları ciddi bir öğretmen edasıyla uyarmaktan da geri kalmadılar. Kimi öğrenciler, arkadaşlarını tahtaya kaldırarak sorular sordular.

 

Öğretmen Şahinlerin görevleri, ders anlatmakla sınırlı değildi. Şahinler, gerçek bir öğretmen gibi belirlenen nöbet noktalarında teneffüslerde nöbet tuttular. Bir öğretmenin tüm imza sorumluluklarını da üzerlerine alan Şahinler, günlük program çizelgesini takip ettiklerine dair Okul Müdürüne bilgi verdiler, dağıtılan imza sirküsüne imza attılar. Öğretmen Şahinler, öğretmenliğin zor yanları kadar ayrıcalıklarını da yaşadılar; yemekhanede öğretmenler için ayrılan alanda yemek yediler, öğretmenler odasında oturdular, diğer zümrelerdeki öğretmenlerle ve birbirleriyle sohbet etme fırsatı buldular, müdür yardımcıları ile yapılan değerlendirme toplantısına katıldılar.

 

Şahin Okulları İngilizce Öğretmenleri, “Öğrencilerimiz bu sayede öğretmenliğin ne kadar kutsal ve zor bir meslek olduğunu şimdi anlamış bulunuyorlar, öğretmenliğin zorluklarını öğrenmek için tahtanın başına geçen tüm öğrencilerimizi kutluyoruz. Bu sayede öğretmenleri ile empati kurup ona göre davranışlar sergileyeceklerdir.” dediler.

 

Empati programı kapsamında öğretmen olan öğrenciler , “Biz bugün burada öğretmenliğin, öğrenciliğe göre sorumluluğu çok büyük ve stresli bir meslek olduğunu anladık. Öğrenci olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Çünkü sadece ders çalışıp geziyoruz. Ama öğretmenlik öyle bir şey değil çok zor bir meslek. Bizlere bu imkânları tanıyan öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz, öğretmenliğin tüm zorluklarına rağmen unutulmaz ve çok eğlenceli bir gün geçirdik.” diye konuştular.

    Yorum Yaz »

    QR Code Business Card